• Categories
  • Search
  • Manufacturer - Fabryka Porcelitu Tułowice

Pierwsza fabryka porcelany w Tułowicach powstała w 1852 roku. Okres jej największego rozkwitu przypada na pierwszą połowę XX wieku, kiedy to wytwórnia została przejęta i rozbudowana przez rodzinę Schlegelmilch. Fabryka działała prężnie aż do wybuchu II wojny światowej; bogato zdobiona porcelana z Tułowic była sprzedawane w Europie, Ameryce Północnej, Kanadzie, krajach Ameryki Południowej i Azji.

Po zakończeniu wojny, gdy fabryka stała się własnością państwa, zrezygnowano z wyrobu porcelany na rzecz tańszego porcelitu, a wytwórnia zmieniła nazwę z Reinhold Schlegelmilch Porzellanfabrik Tillowitz na Zakłady Porcelitu „Tułowice”. Opracowaniem nowych wzorów zajął się – utworzony przy zakładzie – ośrodek wzorcujący pod kierownictwem Lucyny i Kazimierza Kowalskich. Para projektantów zasłynęła z unikatowych wyrobów ceramicznych, które wciąż zachwycają nowoczesną formą i starannym zdobieniem. Szczególnie rozchwytywane są dziś patery o nazwie „Telewizor”, inspirowane kształtem starych odbiorników telewizyjnych.

Pod koniec lat 70. fabryka zaczęła stopniowo podupadać. Przed zamknięciem uratował ją prywatny inwestor, który wznowił produkcję pod nazwą „Ceramika Tułowice”. Obecnie w ofercie marki znaleźć można zarówno szlachetne wyroby porcelanowe, jak i tańszą ceramikę dekoracyjną i użytkową.