• Categories
  • Search
  • Manufacturer - Huta Szkła Sudety w Szczytnej

Huta Szkła Kryształowego Sudety (HSK Sudety) – huta szkła położona w miejscowości Szczytna w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, zajmująca się wytwarzaniem ozdobnych, ręcznie zdobionych wyrobów ze szkła ołowiowego (kryształowego). Początki obecnego zakładu sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Główna siedziba mieściła się przy ulicy Leśnej 3.

Historia

Tradycje przemysłu szklarskiego w Szczytnej sięgają okresu średniowiecza, kiedy to w tym miejscu działały huty leśne. Jednak podstawy dla dzisiejszego zakładu dała zbudowana w 1770 roku huta w Batorowie. W 1827 roku majątek Szczytna kupił major Leopold von Hochberg. To on rozbudował zakład i wywarł wpływ na jego dalszy rozwój. Z hutą wiązali swoją pracę interesujący artyści, którzy potrafili nadać swoim wyrobom wyjątkowy charakter. Warto wspomnieć, że cała grupa artystów współpracowała z hutą po 1945. Swoją pracę dyplomową wykonał tutaj w 1959 Zbigniew Horbowy, później projektant szkła. Innym znanym artystą związanym z hutą był Stefan Sadowski, od 1968 projektant, a od 1975 kierownik zakładowego ośrodka wzornictwa.

Pod koniec działalności huta produkowała wyroby kryształowe – dmuchane, prasowane ręcznie i automatycznie o bogatym wzornictwie. Posiadała własną pracownię wzornictwa. Huta została zlikwidowana w 2014, następnie rozebrana.