• O mnie

Portret.jpg


Odnawianiem zabytków techniki zajmuję się od paru lat. Od dawna jestem pod wrażeniem wzornictwa, jakości wykonania, trwałości i funkcjonalności starych industrialnych lamp, wyłączników, wentylatorów i innych ciekawych urządzeń. Zostały wyparte przez plastikową masówkę, która rzadko jest tak trwała i ładna.

Lampy, które odnawiam mogą stać się ozdobą wielu wnętrz i będą jeszcze bardzo długo służyły wzbudzając miłe wrażenia estetyczne i poczucie ocalenia jakiejś małej części naszej historii. Dopełnieniem projektów mogą być wentylatory, wyłączniki i materiały instalacyjne też rodem z XX wieku.

Przedmioty, które odnawiam znajduję w piwnicach, na strychach, targach staroci i na internetowych aukcjach. Niestety bardzo często są bardzo zniszczone, zardzewiałe i niekompletne. Zdarza się, że samo rozebranie jakiejś lampy zajmuje parę godzin. Następnym etapem jest czyszczenie poszczególnych detali, co też bywa bardzo pracochłonne. Staram się zachowywać jak najwięcej oryginalnych części, tylko w ostateczności zastępuję je elementami nowymi, ale staram się zachować zgodność z oryginałem. Część przedmiotów zachowuję w oryginalnym stanie zabezpieczając je jedynie przed korozją i dalszym niszczeniem. Większość jednak ma odnowione powłoki lakiernicze. Standardowo stosuję pokrycia lakierami proszkowymi ze względu na trwałość i możliwość uzyskania ciekawych efektów takich jak struktura powierzchni i kolorystyka, niemożliwe do osiągnięcia podczas lakierowania natryskowego.

Wszystkie przedmioty, które znajdziecie na mojej stronie są odnowione w sposób zapewniający bezpieczeństwo użytkowania.

Oferuję też materiały instalacyjne takie jak: przewody, uchwyty kablowe, puszki i wyłączniki. Te też są odnowione i przywrócone do pełnej sprawności. Znajdziecie też akcesoria montażowe przydatne podczas instalacji. Są to: zamocowania (kotwy, koszulki rozporowe z wkrętami), łańcuchy, liny, haki i szekle.

Oferuję również pomoc w projektowaniu instalacji, współpracę podczas projektowania i osobisty udział w projektach.

Wacław Chochół