• Categories
  • Search
  • Manufacturer - Huta Szkła Gospodarczego Hortensja

Huta Szkła Gospodarczego Hortensja. Założona została w Piotrkowie Trybunalskim w 1889 roku jako huta Anna, produkująca przede wszystkim cylindry do lamp naftowych oraz szkło okienne. Nazwę, pod którą zasłynęła, wytwórnia otrzymała w roku 1907 na cześć córki ówczesnego właściciela, Emila Haeblera. Podobnie jak Niemen, choć nie w tak wielkiej skali (zakład z Brzozówki zmonopolizował kilka segmentów rynku wyrobów szklanych i był głównym polskim eksporterem szkła), w okresie międzywojennym Hortensja zaopatrywała polskie domy w eleganckie szkło dmuchane i prasowane w modnych formach stylu art deco.

Produkty te na ogół były jednak mocniej ornamentowane niż konkurencyjne wyroby z Brzozówki. Mniej powstawało tu galanterii szklanej wykańczanej efektownym szlifem, więcej dostępnych cenowo przedmiotów ze szkła prasowanego, niekiedy zdobionego rżnięciem raczej tradycyjnym niż nowoczesnym. Z tego powodu przedwojenne szkło z Hortensji – m.in. wazony, popielniczki, cukiernice, karafki z kompletem kieliszków czy dzbanki ze szklankami, a także efektowne garnitury toaletowe – na ogół nie osiąga na aukcjach tak wysokich cen jak te z huty Niemen.

Huta Szkła Gospodarczego Hortensja upadła w połowie lat 90. Choć jeszcze w roku 1994 wartość eksportu jej wyrobów wynosiła niemal 3 miliony dolarów, krótko później zakład przestał istnieć. Padł ofiarą wstrząsów gospodarczych i społecznych, jakie dotknęły Polskę i Polaków w okresie transformacji.