• Wazon szklany Wilhelm Wagenfeld

The Symbol : 2101007

Wazon z dymnego szkła. Wyprodukowany w latach pięćdziesiątych (niektóre źródła datują go na lata trzydzieste) w Lausitzer Glaswerke w Weisswasser. Projektantem tego wazonu jest prof. Wilhelm Wagenfeld. Wazon urzeka swoją prostotą i proporcjami.

Height (mm) 220
Diameter (mm) 200
Colour smoke
Type of glass Sodium
320.00
pc Add to wishlist
The loyalty program is only available for logged in customers.
Shipping within 14 days
Availability 1 pc
Weight 1 kg

Telephone information: 512 322 122

Leave your phone

Wazon z dymnego szkła. Wyprodukowany w latach pięćdziesiątych (niektóre źródła datują go na lata trzydzieste) w Lausitzer Glaswerke w Weisswasser. Projektantem tego wazonu jest prof. Wilhelm Wagenfeld. Wazon urzeka swoją prostotą i proporcjami. A tu parę słów o projektancie:

 

Wilhelm Wagenfeld

(ur. 1900 w Bremie - zm. 1990 w Stuttgarcie)

Niemiecki projektant przemysłowy. Absolwent Bauhausu i członek stowarzyszenia Werkbund, propagującego idee modernizmu. Specjalizował się w projektowaniu przedmiotów ze szkła i metalu. Niektóre z jego wzorów są produkowane do dziś. Uważał, że przedmioty codziennego użytku powinny być zarazem niedrogie dla robotnika, i wystarczająco dobre dla bogacza.

Jako młody chłopak uczęszczał do szkoły sztuki użytkowej w rodzinnej Bremie i praktykował w biurze projektowym wytwórni Koch & Bergfeld, produkującej m.in. sztućce. Następnie uzyskał stypendium, dzięki któremu w latach 1919-22 kontynuował naukę w szkole wzornictwa w Hanau, gdzie uczył się złotnictwa.

W 1923 roku, wraz z dwoma wspólnikami, otworzył własny warsztat w Worpswede i rozpoczął studia na postępowej uczelni artystyczno-rzemieślniczej Bauhaus w Weimarze. Tam powstał jeden z jego najbardziej znanych przedmiotów - lampa biurkowa znana jako Bauhaus Lamp, z 1924 roku. Zaprojektował ją wspólnie z Carlem Jakobem Juckerem.

Po przeniesieniu Bauhausu do Dessau w 1925, Wagenfeld pozostał w Weimarze i objął pracownię metalurgii w tamtejszej Państwowej Akademii Rzemiosła i Architektury. Został zwolniony w 1930 pod naciskiem nazistów. Odtąd pracował głównie jako projektant na zlecenie zakładów przemysłowych, ale nie zarzucił pracy dydaktycznej. W 1931 nawiązał współpracę z wytwórnią szkła Jenaer Glaswerk Schott & Gen. W latach 1935-1947 był dyrektorem artystycznym w Vereinigte Lausitzer Glaswerke w Weisswasser-Oberlausitz. Zaprojektował wówczas wiele popularnych i ponadczasowych wzorów szklanej zastawy stołowej. W 1937 jego prace były pokazywane na Wystawie Światowej w Paryżu i zdobyły Grand Prix. W 1940 Wagenfeld został nagrodzony na Triennale w Medioalnie.

Po drugiej wojnie światowej otrzymał kilka propozycji pracy dydaktycznej. Wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, był dyrektorem departamentu w Instytucie Inżynierii Lądowej Niemieckiej Akademii Nauk. W latach 1950-77 współpracował z Württembergische Metallwarenfabrik w Geislingen. W 1954 założył warsztat w Stuttgarcie, w którym pracował nad nowymi technologiami dla przemysłu i testował właściwości różnych materiałów. Opracowywał tam projekty dla renomowanych wytwórni, takich jak Rosenthal, Braun i Pelikan.

The Signature Of The
Email
Ask a question
  • Manufacturers