• Categories
  • Search
  • Manufacturer - Borocrystal

Crystalex jest czeskim producentem szkła. Jest największym krajowym i wiodącym producentem szkła do napojów. Obecna nazwa firmy to Crystalex CZ, s.r.o. Główny zakład produkcyjny znajduje się w mieście Nový Bor. Drugi zakład produkcyjny znajduje się w Karolince w Vsetín.

Produkty firmy to produkty wytwarzane maszynowo ze szkła sodowo-sodowego (tzw. Kryształu), w szczególności kubki, krany, karafki, dzbanki i wazony. Niektóre produkty są dodatkowo udoskonalane za pomocą technik dekoracyjnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych (pantograf, pamiętnik, natrysk, szlifowanie, malowanie, emalia i sitodruk).

Historia

W październiku 1945 roku został wydany dekret o nacjonalizacji dużych przedsiębiorstw przemysłowych, a następnie, w 1948 roku powołano do życia Borocrystal; krajową spółkę, skupiającą 55 małych zakładów i fabryk szkła.

W 1967 r. Ukończono budowę nowego zakładu produkcyjnego w Nový Bor. Produkcja rozpoczęła się w 1967 r. W 1974 roku firma zmieniła nazwę na Crystalex. W latach 70. XX w. Koncern Crystalex z Nový Bor stopniowo przejmował produkcję szkła użytkowego w ówczesnej Czechosłowacji. W tym czasie Crystalex skupiał większość czeskich hut szkła.

Po 1989 roku wiele państwowych przedsiębiorstw stało się niezależnych i sprywatyzowanych. Kilka małych hut szkła powstało w Nowym Borze i jego okolicach.

W 2008 r. Crystalex miał cztery zakłady produkcyjne: Nový Bor, Hostomice nad Bílinou, Karolinka i Vrbno pod Pradědem. Karolinka i Vrbno zostały zbudowane w XIX wieku, kiedy to produkcja szkła była największa.

Rozwój nazwy

1948 Borocrystal, przedsiębiorstwo krajowe

1953 Borse szkło

1972 Crystalex

1993 Crystalex a.s.

2009 Crystalex CZ, s.r.o.

Kolekcja szkła

Bardzo cenna, unikatowa kolekcja 1500 wyrobów została zakupiona za 8,5 mln CZK przez Fundację Josefa Viewegha w latach 2009-2011 eksponowana była na drugim piętrze zamku Lemberk. Następnie przeniosła się do nowo utworzonego Centrum Sztuk Szklanych w miejscowości Sázava w Benešovie.

This category has no products