- Categories
- Search
-
Manufacturer - Lausitzer Glas
Firma została założona w 1889 roku jako Oberlausitzer Glaswerke J. Schweig + Co. przez Josepha Schweiga. Początkowo firma produkowała szkła techniczne takie jak szklane rurki i żarówki do żarówek . W 1908 rozpoczęto produkcję kielichów. Huta szkła działała pod różnymi nazwami, aż w 1920 roku otrzymała nazwę Vereinigte Lausitzer Glaswerke AG . Główni udziałowcy Siemens i AEG początkowo połączyli produkcję szklanych żarówek dla wspólnej firmy oświetleniowej Osram w Weisswasser. Obszar ten przeniósł się do Berlina pod koniec lat dwudziestych. W latach 20. i 30. XX w. przy Lausitzer Strasse w Kreuzbergu mieścił się również oddział naukowy , który brał udział w Wystawie Ludu Pracującego Rzeszy w 1937 roku.
W Weisswasser pozostało kilka hut szkła, fabryka porcelany i kopalnia węgla brunatnego . Kompetencje projektowe również pochodziły od AEG . Po 1933 pod kierunkiem dr. Bruno Kindt we współpracy z różnymi artystami, takimi jak Charles Crodel , Josef Hoffmann, Richard LF Schulz nowoczesny zakład przemysłowy z ośrodkiem badawczym, magazynem centralnym i zachowanym domem dr. Kindt z witrażami firmy Crodel, zaprojektowanymi przez Ernsta Neuferta, architekta fabryki VLG. [4] Do wybuchu II wojny światowej United Lausitzer Glaswerke byli największym producentem szkła kielichowego w Niemczech. W 1935 roku prof. Wilhelm Wagenfeld (1900-1990) został projektantem szkła firmy i jako dyrektor artystyczny miał decydujący wpływ na projektowanie produktów w kolejnych latach. W latach 1934-1944 Ernst Neufert był wewnętrznym architektem VLG. Zaprojektował rezydencję dyrektora dr. Kindt (z kolorowym szkłem autorstwa Charlesa Crodel, podjął się projektowania i zarządzania budową osiedli mieszkaniowych , biurowców i fabryk w Weißwasser, Tschernitz i Kamenz.
W wyniku referendum firma została wywłaszczona w 1946 roku i kontynuowana jako VEB Oberlausitzer Glaswerke Weißwasser (OLG). Wraz z wprowadzeniem produkcji maszynowej w 1960 roku fabryka przekształciła się w największą hutę szkła w NRD . W 1949 roku Friedrich Bundtzen został kierownikiem ‘‘Warsztatu Projektowania Szkła’‘ (dział projektowy), który kontynuował jego pracę z Wagenfeldem.
Produkty były sprzedawane jako ‘‘Lausitzer Glas’‘ i ‘‘Lausitz Weisswasser Design’‘. Od 1976 wystawa ‘‘Lausitzer Glas’‘ była pokazywana w Niemczech i za granicą.
Po zjednoczeniu , Lausitzer Glaswerke zostały sprywatyzowane w 1992 roku . W tej lokalizacji znajduje się dziś firma Stölzle Lausitz GmbH.
|
I bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami! |
|